10.06.2015 - 31.12.2015
Głównym celem projektu było zorganizowanie w okresie letnim aktywnego wypoczynku dzieciom i młodzieży, pobudzenie ich do czynnego udziału w kulturze oraz umożliwienie kultywowania lokalnych zwyczajów i tradycji poprzez uczestnictwo w cyklu zajęć warsztatowych stacjonarnych i plenerowych z zakresu rękodzieła, głównie ludowego. Przewidziano również zorganizowanie warsztatów handmade dla rodzin (rodzic + dziecko). Adresatami zadania były dzieci i młodzież w przedziale wiekowym od 7 do 18 lat, dorośli zamieszkujący Gminę Opole Lubelskie.
CEL GŁÓWNY ZREALIZOWANEGO PROJEKTU:
Popularyzacja i upowszechnianie tradycji i kultury ludowej, zwiększenie dostępności społeczności lokalnej do dóbr kultury.
CELE SZCZEGÓŁOWE: 1. Pobudzenie i kreowanie wśród dzieci i młodzieży świadomości kulturowej i regionalnej. 2. Propagowanie alternatywnych form spędzania czasu wolnego wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. 3. Rozwijanie zainteresowań i uzdolnień dzieci i młodzieży. 4. Rozbudzanie wyobraźni, wrażliwości estetycznej i ciekawości poznawczej. 5. Zwiększenie umiejętności pracy zespołowej. 6. Nabycie umiejętności ułatwiających kształtowanie prawidłowych postaw-relacji międzypokoleniowych- rodzinnych .
Projekt STREFA KREATYWNOŚCI realizowany był etapowo:
I. Wakacyjna STREFA KREATYWNOŚCI – 10.06.2015 - 02.08.2015 Zajęcia warsztatowe w kilku dziedzinach sztuki ludowej umożliwiających nabycie umiejętności praktycznych wykraczających poza zakres kształcenia ustawicznego.
- „Tańcowała igła z nitką” (30.07.2015) - uczestnicy poznali najprostrze ściegi i sposoby szycia, które przydadzą im się w późniejszych samodzielnych próbach. Próbowali swoich sił w szyciu form płaskich. Poznali podstawowe ściegi haftów (50 BO- z podziałem na grupy).
Zdjęcia
- „Kolorowo-koralikowo” (31.07.2015) - W czasie zajęć uczestnicy poznali narzędzia i materiały do tworzenia biżuterii. Uczyli się podstawowych technik tworzenia biżuteriin (50 BO - z podziałem na grupy).
Zdjęcia
- „Folk-ozdoba” (01.08.2015) - udział w warsztatach umożliwił poznanie niektórych technik artystycznego zdobienia przedmiotów powszechnego użytku (50 BO - z podziałem na grupy)
Zdjęcia
II. Festyn – „KANIKUŁA NA MAŁYM TARGU” - 02.08.2015 (50 dzieci z rodzicami/dziadkami) W ramach imprezy zrealizowano min.: - Gry i zabawy z konkursami pt. „Babcia i dziadek też byli dziećmi” - Warsztaty rękodzielnicze w plenerze - breloczki z guzików - Inne atrakcje min.: słodycze, lody, malowanie twarzy, figurki z baloników, loteria
Festyn odbył się na skwerze miejskim - „Małym Targu”
Zdjęcia
III - Warsztaty rękodzielnicze – „KWESTIA SMAKU” – 21.08.2015
- Rodzinne klejenie ruskich (20 BO) - uczestnicy warsztatów - rodzice /dziecko - przygotowali potrawę z „babcinowej kuchni” – ruskie pierogi.
Zdjęcia
- Ławeczka przyjaźni (5 BO)
Wspólne majsterkowanie. Uczestnicy warsztatów (młodzież – 5 os.) z zakupionych elementów złożyli „Ławeczkę przyjaźni”. Warsztaty odbyły się w przestrzeni miejskiej a ławeczka została ustawiona na skwerze miejskim.
Zdjęcia
IV - Warsztaty handmade dla młodzieży - MODA I WIEDZA - 27.08.2015 - 28.08.2015 Utrwalenie nabytych umiejętności podczas wakacyjnego uczestnictwa w Wakacyjnym Kole Fortuny – decoupage - młodzież (15 BO)
Zdjecia
V. Warsztaty rękodzielnicze dla rodzin pn. TOP ŚWIĘTA – 11.12.2015 Warsztaty rękodzielnicze dla dorosłych i dzieci - społeczności lokalnej (30 rodzin) – wykonywanie ozdób i kompozycji bożonarodzeniowych.
Zdjecia
|